Bize ulaşın:

Blog

Animasyon Filmin Maliyeti Nedir ?

Bize doğal olarak en çok sorulan soru, yapılacak filmin maliyetinin ne kadar olduğu. Ancak buna hemen cevap vermek aşağıda açıklayacağım sebeplerden ötürü kolay değil. Bütün filmler birbirinden farklıdır dolayısyla her filmin hazırlanması için gerekli çalışmalar da farklıdır bu yüzden de maliyetleri değişiklik gösterir.

Animasyonların yapım maliyetini ve üretim süresini etkileyen temel sebepler şunlardır:

1- Animasyonda kullanılacak karakter sayısı.

World War Z – 3D Kalabalık Zombie Sahnesi © Paramount Pictures

Filmde tek karakter mi var ? Üç mü ? Yoksa savaş sahnesi için yüzlerce karakterin görünmesi mi gerekiyor ? Ayrıca ana karakterler için ayrıntılı dizayn aşaması, farklı yüz ifadelerinin çalışılması, farklı açılardan görünümünün çalışılması gibi uzun süren bir geliştirme süreci vardır. Sonuç olarak karakter sayısı bütçeyi arttırır.

2- Yapım tekniği farkı.

Basit Karakter

Genel Animasyon Karakteri

Kompleks Karakter

Animasyonun hazırlanmasında kullanılacak bir çok farklı teknik var. Örneğin 2D ve 3D veya basit karakter ve mekan tasarımları, gerçekçi karakter ve mekan tasarımları gibi. Bu tekniklerin uygulama süreleri ve dizayn süreleri çok farklıdır. Bu da fiyatlandırmayı çok etkiler.

3- Sahne sayısı​

Basit Sahne

Kompleks 3D Sahne

Karakterlerde olduğu gibi mekanların da tasarıma, çizilmesine ve renklendirilmesine ihtiyaç vardır. Ayrıca sahnelerde de hareketli cisimler, görsel efektler karakterlerle etkileşime sahip objeler olabilir. Bunlar da yapım süresini ve fiyatı etkiler.

4- Filmin uzunluğu

Filmin uzunluğu

Filmin süresi yapılacak animasyon çalışmalarını doğru oranda arttırır, yapım süresi uzar, ayrıca teknik olarak işlenecek malzemenin de artmasına yol açar. Bunların hepsi fiyatı etkiler.

5- Seslendirme ve Müzik

Seslendirme

Müzik Yapımı

Animasyondaki karakter sayısının ve uzunluğunun diğer bir etkisi de eğer karakterlerin konuşması gerekiyorsa onları seslendirecek sanatçıların sayısının artmasıdır. Ayrıca müzik, mixaj ve ses efektleri çalışmaları da filmin uzamasıyla birlikte artacaktır. Bu da fiyatı değiştiren etkilerden birisidir.

Sonuç:

Bu durumda ne kadar istesek de fimin detayları hakkında bilgi sahibi olmadan ​ayrıntılı bir fiyat çalışması yapamıyoruz. Fiyat araştırması yaparken yapılacak film için basit bir senaryo varsa senaryo üzerinden, eğer senaryo yoksa yapılacak filmin amacı doğrultusunda bir senaryo geliştirmek için ön çalışma yapmamız gerekiyor.

NEDEN ANİMASYON VİDEO GEREKLİ ?

Copyright ©
Bu sitedeki resimler, grafikler ve videolar © vertigo tarafından tasarlanmıştır ve/veya yaptırılmıştır. Bu medyalarda emeği geçen sanatçıların hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz.